Aparat ortodontyczny - co można a czego nie
0
(0)

Każdy z nas zna osobę, która podczas uśmiechu prezentuje „druciki” na zębach. Te „druciki” to aparat ortodontyczny, który skutecznie naprawia wadę zgryzu i ustawia zęby na odpowiednim miejscu w tzw. łukach zębowych. Odpowiednie stosowanie tego sprzętu daje świetne efekty, jednak wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Dlatego warto wiedzieć czym jest aparat ortodontyczny co można a czego nie.

Czego nie można robić z aparatem ortodontycznym?

Stałe aparaty na zęby działają na nie przez 24 godziny przez okres dwóch lat. Oznacza to, że należy się nauczyć z nim żyć i wiedzieć czym jest aparat ortodontyczny co można a czego nie w trakcie jego stosowania. Jest to sprzęt specjalistyczny, którego nie można samodzielnie zakładać i ściągać. Nie wolno także niczego przy nim poprawiać bez konsultacji ze stomatologiem. Wszystkie zabiegi dotyczące aparatu ortodontycznego należy konsultować ze specjalistą i to on powinien ich dokonywać.
Bardzo ważne jest, aby nie zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Zęby powinny być szczotkowane nawet 4 razy dziennie, bardzo dokładnie, tak by usunąć wszystkie resztki jedzenia.

Należy unikać jedzenia twardych rzeczy takich jak orzechy, może to spowodować odklejenie zamka. Poza tym warto ograniczyć jedzenie słodyczy, szczególnie takich, które się ciągną, Resztki tych łakoci mogą pozostać na częściach aparatu, niestety bardzo trudno się je usuwa. Z tego samego powodu nie należy żuć gumy. Nie zaleca się picia napoi gazowanych, zawarty w nich dwutlenek węgla rozpuszcza klej, który mocuje aparat ortodontyczny do zębów.

Co jeść z aparatem na zębach?

Przez kilka tygodni po założeniu aparatu ortodontycznego zęby są bardziej wrażliwe niż zwykle. Gryzienie może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że trzeba jeść same jogurty lub przecierane zupy. Wszystko zależy od użytkownika nowego sprzętu. Najlepiej na początku wszystkie pokarmy podzielić sobie na mniejsze kawałki. Następnie stopniowo próbować wszystkiego, aby sprawdzić co powoduje dolegliwości bólowe. Pestki dyni i słonecznika, orzechy, sucharki mogą spowodować uszkodzenie aparatu dlatego lepiej z nich zrezygnować na okres leczenia.
Po określonym czasie pacjent poznaje i wie co to aparat ortodontyczny co można a czego nie przez okres jego stosowania.

Dieta przy aparacie ortodontycznym

Najbardziej restrykcyjną dietę należy stosować w pierwszych dniach użytkowania nowego sprzętu. Z biegiem czasu można sobie pozwolić na więcej, dlatego nie trzeba się martwić, że w trakcie leczenia ulubione potrawy zostaną tylko sennym marzeniem.

Warto zaopatrzyć się w przepisy na pyszne dania, które zaspokoją głód i będą smakowały. Propozycji jest bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie.
Dietę warto wzbogacić o chudy nabiał, brokuły i ciemne pieczywo, które są cennym źródłem wapnia, jest on niezbędny, aby wzmocnić kości żuchwy. Warto spożywać produkty bogate w witaminę D3, pomaga ona wchłaniać wapń do organizmu oraz produkty z witaminą A, wpływającą na kondycję dziąseł. Dlatego w diecie nie powinno zabraknąć ryb morskich, jajek, marchewki czy jarmużu. Ewentualnie można spożywać suplementy zawierające niezbędne witaminy.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!