jak-skutecznie-leczyc-paradontoze
0
(0)

Paradontoza to choroba o podłożu bakteryjnym, która stanowi bardzo poważny problem społeczny. Objawia się ona w postaci stanu zapalnego okolic przyzębia. Jej rozwojowi sprzyjają złe nawyki w odniesieniu do diety oraz codziennej higieny jamy ustnej oraz wiek i schorzenia takie jak cukrzyca oraz palenie papierosów czy podatność osobnicza. W związku z powszechnością występowania paradontozy w gabinetach stomatologicznych dość często pada pytanie o to, jak skutecznie leczyć paradontozę?

Czym jest paradontoza?

Jak wspomniano powyżej, paradontoza to powszechna choroba o charterze społecznym. Dotyka ona wielu pacjentów, którzy zastanawiają się jakie są przyczyny i objawy choroby oraz nad tym jak skutecznie leczyć paradontozę. Otóż, choroba przyzębia powodowana jest przez nadmierny i niekontrolowany wzrost ilości bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Ich namnażaniu sprzyja wiek pacjenta przekraczający czterdziesty rok życia, wymieniona na wstępie nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w tym brak należytego szczotkowania i nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej za pomocą płynów dentystycznych.

Ponadto, rozwój paradontozy związany jest z zaburzeniami naturalnego składu śliny, osłabieniem układu immunologicznego czy podatnością uwarunkowaną genetycznie. Wśród innych przyczyn paradontozy wymienia się: palenie papierosów, cukrzycę, dietę bogatą w węglowodany oraz długotrwały stres.

Nieleczona choroba obejmuje obszary przyzębia oraz osłabia struktury utrzymujące zęby w prawidłowej pozycji. W wyniku tego dochodzi do zwiększonej ruchomości zębów, które może prowadzić nawet do ich utraty.

Objawy paradontozy zębów

W pierwszym okresie rozwoju choroba jest trudna do zdiagnozowania z uwagi na brak zauważalnych dolegliwości i może być jedynie wykryta podczas okresowego badania stomatologicznego. W miarę jej rozwoju dochodzi do pojawienia się dolegliwości bólowych, obrzęku dziąseł oraz ich krwawienia, na przykład podczas szczotkowania.

W wyniku namnażania się bakterii w obrębie kieszonek dziąsłowych dochodzi do rozwoju procesów gnilnych, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto, następuje odsłonięcie kieszonek oraz korzeni zębów i zajęcie przez bakterie ozębnej. W bardzo zaawansowanych stadiach choroby zęby ulegają rozchwianiu, może zmieniać się ich położenie w łuku zębowym, a w jamie ustnej zbiera się w ropna wydzielina.

Leczenie paradontozy zębowej

Czy i jak skutecznie leczyć paradontozę? W przypadku pojawiania się pierwszych objawów choroby należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zahamowanie rozwoju paradontozy. Wybór metody leczenia zależy w głównym stopniu od zaawansowania zmian i obejmować może mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi.

W pierwszej kolejności należy ograniczyć ilość spożywanych cukrów oraz żywności wysokoprzetworzonej, a także zacząć dbać o prawidłową codzienną higienę jamy ustnej. Zalecane jest również usuniecie z powierzchni zębów kamienia nazębnego oraz zastosowanie leczenia antybiotykami, które ma na celu zmniejszenie ilości bakterii w jamie ustnej.

Ponadto, w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna w postaci na przykład operacji płatowej czy zabiegów korekty dziąseł i kości. Wskazana może być również okresowa stabilizacja rozchwianych zębów za pomocą szynowania.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!