Aparat ortodontyczny – ile się go nosi? Ile trwa leczenie aparatem?
0
(0)

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem i korekcją nieprawidłowości zębowych. Wśród nich można wymienić np. wady zgryzu, czy też zaburzenia o podłożu szczękowo-twarzowym. Osoby, które chcą mieć piękny, estetyczny uśmiech i decydują się na noszenie aparatu na zęby wcześniej powinny dowiedzieć się jak długo może potrwać taka terapia, kiedy pojawią się pierwsze efekty leczenia oraz dlaczego warto stosować się do zaleceń ortodonty.

Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym – jak długo nosi się aparat ortodontyczny, aby mieć proste zęby?

W przypadku młodzieży korygowanie wady uzębienia za pomocą aparatu ortodontycznego może trwać od 12 do 18 miesięcy, a u dorosłych, u których zęby są mniej podatne na zmiany od 1,5 roku do a 3 lat. Gdy wada zgryzu jest poważna i wymaga zabiegu chirurgicznego, okres leczenia ulega wydłużeniu.

Od czego zależy czas noszenia aparatu ortodontycznego?

Czas noszenia aparatu ortodontycznego zależy od kilku czynników. O tym jak długo trwa leczenie decyduje rodzaj wady zgryzu, a także wiek pacjenta i przestrzeganie zaleceń specjalisty. Celem terapii jest stabilizacja zębów i utrzymanie ich w prawidłowej pozycji, co wymaga czasu.

Po jakim czasie widać efekty noszenia aparatu ortodontycznego?

Pierwsze zmiany mogą być zauważalne już po kilku tygodniach. Na wizycie kontrolnej lekarz sprawdzi jak przebiega proces korekcji i czy jest prawidłowy. Jednak bardziej widoczne efekty noszenia aparatu ortodontycznego najczęściej pojawiają się po kilku miesiącach, a nawet latach.

Jak przyspieszyć leczenie ortodontyczne?

Leczenie aparatem na zęby można skrócić, jeśli pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza. Ważne jest też, żeby właściwie dbał o higienę jamy ustnej. Prawidłowe użytkowanie aparatu ortodontycznego pozwoli zębom prostować się i przesuwać na właściwe pozycje. Konieczne są również regularne wizyty u specjalisty, średnio co 4 tygodnie. Istotne będzie również noszenie retencji, której celem jest stabilizacja zębów.

Rodzaj aparatu ortodontycznego a długość leczenia

Bardzo popularne są stałe aparaty ortodontyczne. Ich działanie skutecznie wpływa na przemieszczanie się zębów. Czas ich noszenia wynosi od roku do 3 lat. Natomiast aparaty ruchome stosuje się zazwyczaj dłużej, co zależy od tego na jak długo są za każdym razem zakładane. Najczęściej używają je dzieci i młodzież, jednak również dorośli mogą po nie sięgać. Ciekawym rodzajem aparatu są przezroczyste nakładki. Czas leczenia jest podobny jak w przypadku aparatów stałych.

Proces leczenia aparatem stałym

Stały aparaty ortodontyczny stosuje się przy wadach przednio-tylnych, obrotów zębów, zgryzu otwartego oraz zwężenia łuków zębowych. Podczas jego noszenia konieczne są wizyty kontrolne co 4-8 tygodni. W ich trakcie specjalista w razie potrzeby może wymienić druty i dokręcić zamki. Ocenia też postępy leczenia, które zazwyczaj trwa od 18 do 24 miesięcy. W jego trakcie zaleca się spożywanie produktów białych, nie przebarwiających zęby, a eliminację twardych np. orzechów. Gdy aparat zostanie uszkodzony, wtedy należy niezwłocznie udać się do ortodonty, ponieważ niesprawne działanie może opóźnić proces leczenia.

Aparat retencyjny, czyli dłuższy czas leczenia

Po podstawowym procesie leczenia ortodonta proponuje noszenie aparatu retencyjnego. Jego celem jest stabilizacja zębów. Dzięki temu są one utrzymane w prawidłowej pozycji i zabezpieczone przed cofnięciem. Okres retencji trwa ok. dwóch lat. Stosuje się aparaty zdejmowane lub stałe, które są w formie drutu przyklejanego po wewnętrznej stronie zębów.

Minimalny czas trwania leczenia ortodontycznego

Długość leczenia ortodontycznego jest uzależniona od rodzaju wady, a także od przestrzegania zaleceń specjalisty. W przypadku dzieci i młodzieży średni czas terapii trwa od 12 do 18 miesięcy. Dorośli ze względu na to, że ich szczęka jest już ukształtowana i trudno w niej dokonać zmian, mogą nosić aparat co najmniej przez 1,5 roku. Oczywiście są to uśrednione okresy leczenia, które zależy od indywidualnego przypadku.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!