Halitoza u dzieci – jak usunąć nieprzyjemny zapach z ust dziecka?

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka może wynikać z różnych przyczyn. Najważniejsze, żeby rodzice w porę na to zareagowali i nie bagatelizowali tej nieprawidłowości. Określana jest ona jako halitoza, czyli cuchnący oddech. Gdy zostanie zaobserwowana warto skonsultować się z pediatrą i oczywiście zadbać o właściwą higienę jamy ustnej młodego człowieka. Jakie mogą być przyczyny nieświeżego zapachu z ust i jak sobie z nim radzić?

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka – przyczyny

Brzydki zapach z ust dziecka może wynikać z różnych przyczyn. Czasami problemem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Powodem bywa również nadwaga, a nawet stres. Nieprzyjemna woń może być także skutkiem stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej np. dziąseł, a także rozwijającej się próchnicy, czy też kamienia nazębnego.

Dziecko oddychające ustami narażone jest na odczuwanie suchości w jamie ustnej, co często prowadzi do halitozy. Po stwierdzeniu takiego stanu rzeczy należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyną może być alergia lub przerost migdałka gardłowego. Nieświeża woń odczuwalna jest także przy niedrożnej przegrodzie nosowej. Warto też zaobserwować, czy nie pojawią się dodatkowe objawy jak chroniczny katar, ból gardła, pieczenie w nosie i wydobywająca się z niego gęsta zielonkawa wydzielina. Jeśli tak jest, to znaczy, że mamy do czynienia z zapaleniem zatok.

Przyczyną nieświeżego oddechu mogą też być choroby metaboliczne, choroby nerek, a także uchyłki przełyku. W przypadku kwaśnego zapachu z ust dziecka następującego po spożyciu posiłku, a także odczuwania bólu brzucha, nieregularnego wypróżniania się i nadmiernej drażliwości,  najprawdopodobniej mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. W każdym z tych przypadków konieczna jest wizyta u lekarza i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Brzydki zapach z ust u niemowląt – pleśniawki

Przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej nieprzyjemny zapach z ust może dotyczyć też dzieci w wieku niemowlęcym. Dlatego ważne jest, żeby przemywać maluchowi dziąsła, a także język, nawet jeśli nie ma on jeszcze ząbków. W ten sposób zostaną usunięte resztki pokarmowe, co ograniczy rozwój niekorzystnych bakterii powodujących nie tylko przykrą woń z ust, ale też zabezpieczy przed infekcjami i stanami zapalnymi. Zaleca się też masowanie dziąseł i płukanie jamy ustnej.

Nieświeży oddech u niemowlaka może też być skutkiem zakażenia drożdżakami Candida Albicans. W jego wyniku na podniebieniu, języku dziąsłach, a także w gardle i wewnętrznej stronie policzków pojawiają się grudkowate, niewielkie plamki. Są to pleśniawki powstałe na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub jej braku. Do zakażenia może też dojść podczas porodu oraz w trakcie karmienia piersią lub ząbkowania.

Pleśniawki nie są zbyt groźne dla zdrowia dziecka, jednak wywołują bolesność, pieczenie w miejscach występowania w jamie ustnej oraz ogólny dyskomfort. Dolegliwości te szczególnie przybierają na sile podczas picia i spożywania pokarmów. W leczeniu pleśniawek najlepsze są żele i maści przeciwgrzybicze. Mają one formę zawiesin, które rozprowadza się w jamie ustnej malucha metodą pędzlowania.

Nieświeży zapach z ust dziecka może też być wynikiem spożywanego pokarmu. Warto, więc zrezygnować z napojów, które zawierają cukier lub miód, na korzyść przegotowanej wody. Przykrą woń czasami wywołują produkty mleczne podawane w nadmiernych ilościach.

Nieświeży oddech z ust dziecka – leczenie

Leczenie halitozy jest uzależnione od źródła problemu. Dlatego istotne jest dokonanie  badania i analizy diagnostycznej. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym specjalista  dokładnie obejrzy jamę ustną małego pacjenta. Zbada stan dziąseł, języka, a także, ustali czy nie doszło do stanów zapalnych, czy nie ma ubytków, oznak próchnicy i kamienia nazębnego.

W przypadku dodatkowych dolegliwości lekarz rodzinny może zdecydować o skierowaniu na badania do odpowiedniego specjalisty. Decyzję taką podejmuje się gdy w jamie ustnej występują owrzodzenia, ranki, pojawia się cofanie treści żołądka i wymioty, dziecko ma przewlekły kaszel, świszczący oddech oraz chrypkę. Innymi objawami mogą być częste anginy, a także wydzielina spływająca np. z przewodów nosowych po tylnej ściance gardła.

Podczas badania przeprowadza się np. wąchanie powietrza wydychanego przez dziecko. Można też użyć halimetru, czyli urządzenia, za pomocą którego określa się ilość związków siarki. Wykonuje się także badania języka i dziąseł w celu zdiagnozowania jakie bakterie się tam umiejscowiły oraz testy śliny na wykrycie poziomu danego enzymu. Dopiero wówczas specjalista decyduje o rodzaju zastosowania leczenia.

Dbanie o świeży oddech, to przede wszystkim codzienna higiena jamy ustnej. Gdy halitoza dotyczy niemowlaka, wtedy jego pielęgnacją zajmuje się rodzic. Od najmłodszych lat uczy swoją pociechę jak należy myć zęby, a także w jaki sposób usuwać resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych. Właściwe postępowanie, nadzór oraz wsparcie pozwoli dziecku nabrać odpowiednich nawyków w tym względzie.

Istotną kwestią w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu jest higiena jamy ustnej po każdym posiłku. Oprócz używania szczoteczki i pasty należy też nauczyć dziecko nitkowania zębów, a także płukania oraz czyszczenia dziąseł. Ważne jest również usuwanie nalotu z języka, dzięki czemu można łatwo pozbyć się związków siarki wpływających na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Warto też zapoznać dziecko z płynami do płukania jamy ustnej. Należy tylko zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ wiele z nich zawiera alkohol. Na świeży oddech wpływa też żucie gum np. o smaku miętowym.

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka – domowe sposoby

Oprócz leczenia zaleconego przez specjalistę warto też zastosować domowe sposoby na pozbycie się nieświeżego oddechu. Skuteczne są płukanki na bazie ziół. Możne je wykonać używając olejku z goździków, szałwii lekarskiej, cynamonu, rumianku, a także natki pietruszki. Świetnie też sprawdzi się picie zielonej herbaty zamiast gazowanych i słodzonych napojów. Należy również ograniczyć spożywanie produktów zawierających cukier. Dzięki temu dziecko będzie zdrowsze, a jego zęby mniej narażone na próchnicę, która często wywołuje brzydki zapach z ust. Dobrze jest nauczyć malucha, żeby nie jadł tuż przed położeniem się spać, ponieważ zalegający w przełyku pokarm może również powodować nieświeży oddech.