Próchnica to najbardziej powszechna zakaźna choroba zębów. Bakterie próchnicy zmiękczają szkliwo, doprowadzając do naruszenia struktury kości zęba. Początki próchnicy trudno zauważyć gołym okiem, dlatego konieczne są regularne wizyty u stomatologa. O tym, ile rozwija się próchnica i jak jej zapobiegać przeczytasz poniżej.
Ile czasu rozwija się próchnica?
Czas, jaki potrzebuje próchnica na to, by rozwinąć się w jamie ustnej i zainfekować zęby zależy przede wszystkim od ilości śliny. Jeśli jest prawidłowa, bakterie potrzebują kilka miesięcy, a nawet lat na to, by na zębie pojawiły się ubytki. Gdy pacjent cierpi na niedobór śliny, próchnica może rozwinąć się bardzo szybko, nawet w kilka tygodni.
O tym, ile rozwija się próchnica, decyduje też wiek pacjenta. U dzieci, których szkliwo jest słabe, mamy do czynienia z próchnicą ostrą. Może rozwinąć się bardzo szybko, dlatego dzieci muszą kontrolować zęby nawet co 4 miesiące. U dorosłych może być odmiennie, próchnica przewlekła rozwija się powoli.
U dorosłych, którzy odpowiednio pielęgnują zęby może dość do zatrzymania próchnicy na wczesnym etapie. Wymaga to leczenia ubytków na bieżąco i zabiegów higienizacji, takich jak skaling i piaskowanie.
Najszybciej postępuje próchnica kwitnąca. Atakuje jednocześnie kilka zębów. Może wynikać ze złej diety i niewłaściwej higieny. Jednak zdarza się też, że jej powodem jest niedorozwój szkliwa zębów.
Kolejne etapy próchnicy
Pierwszym etapem rozwoju próchnicy są niewielkie białe plamki na powierzchni zębów. Nie widać ich gołym okiem. Może je rozpoznać dentysta podczas przeglądu stomatologicznego. Na zębach tworzy się płytka i bakterie, które się w niej gromadzą, żywiąc się cukrami z pokarmów, osłabiają szkliwo zębów.
Gdy dojdzie do rozpadu szkliwa zębów, nie mają one już naturalnej ochrony przed próchnicą. Dlatego ważne jest zatrzymanie rozwoju bakterii próchnicy już na tym etapie. W innym wypadku próchnica dociera do zębiny. Na powierzchni zębów widać ciemniejące plamki i pacjent zaczyna odczuwać ból zęba. W tym momencie stomatolog może oczyścić ząb z bakterii i odbudować go przy pomocy kompozytu.
Nieleczona próchnica może zaatakować miazgę zęba i doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Wtedy konieczne jest leczenie kanałowe. To ostatni moment na uratowanie zęba przez wyrwaniem. Brak leczenia na tym etapie może bowiem przyczynić się do powstania ropnia i zainfekowania kości.
Jak zapobiegać próchnicy zębów – sprawdź, co możesz zrobić!
Wiedząc, ile rozwija się próchnica, warto pilnować codziennej higieny jamy ustnej. Konieczne jest regularne szczotkowanie zębów odpowiednio dobraną pastą. Bezwzględnie powinna ona zwierać fluor. Do codziennych zabiegów powinno należeć także nitkowanie zębów, aby usunąć bakterię i płytkę z przestrzeni, w które nie dociera szczoteczka.
Należy też dbać o zdrową dietę. Powinno się unikać słodkich pokarmów i napojów, bo zawarte w nich cukry sprzyjają rozwojowi bakterii próchniczych. Warto spożywać produkty bogate w wapń, który pozytywnie wpływa na rozwój kości.