Wiele osób zastanawia się ile kosztuje lapisowanie zębów. Jest to podstawowy zabieg profilaktyczny, którego celem jest zahamowanie rozwoju próchnicy.
Co to jest lapisowanie zębów?
Lapisowanie jest określane również mianem impregnacji i polega na nałożeniu azotanu srebra na zęby. Azotan srebra powoduje, że tkanki zębowe zaczynają się utwardzać, a zmiany próchnicowe się cofają. Już w 5-6 miesiącu życia pojawiają się pierwsze zęby mleczne w jamie ustnej dziecka. Do 3 roku życia już wszystkie zęby powinny być widoczne. Niestety leczenie mleczaków jest często bagatelizowane przez rodziców, którzy uważają, że zęby i tak wypadną, więc nie trzeba ich leczyć. Należy jednak pamiętać, że może to skutkować problemami w dorosłym życia. Stan zębów mlecznych ma duży wpływ na rozwój pojawiających później stałych zębów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mleczne zęby są zdecydowanie słabiej zmineralizowane od zębów stałych. To sprawia, że próchnica bardzo szybko atakuje mleczaki i może przyczynić się do ropnych zakażeń. Próchnicowo zmienione tkanki zębowe są nasycane związkami chemicznymi.
Kiedy stosuje się lapisowanie?
Stomatolodzy wykorzystują chlorek cynku lub azotan srebra. Azotan srebra jest stosowany znacznie częściej, ponieważ jego skuteczność jest dużo większa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że lapis jest handlową nazwą azotanu srebra. Związki chemiczne wykorzystywane do lapisowania mają przede wszystkim właściwości bakteriobójcze. Oprócz tego przyczyniają się do wzmocnienia szkliwa oraz wspomagają mineralizację. U małych pacjentów dosyć często diagnozowana jest próchnica butelkowa. Jest to niezwykle groźny rodzaj próchnicy, ponieważ bardzo szybko może zniszczyć korony zębowe. Najczęściej zęby sieczne są atakowane przez próchnicę butelkową. Rozległe płaskie ubytki próchnicowe są najważniejszym wskazaniem do wykonania lapisowania. W takich ubytkach zazwyczaj nie ma opcji założenia plomby, czyli wypełnienia. Tradycyjne wypełnienie może się nie utrzymać, ponieważ zęby są już bardzo zniszczone.
Lapisowanie zębów – koszt zabiegu
Młodzi pacjenci są niecierpliwi i też niechętnie współpracują ze stomatologiem. Ciężko jest namówić malucha na wykonanie całkowitego wypełnienia. Już w bardzo wczesnym wieku można przeprowadzić lapisowanie. To ile kosztuje lapisowanie jest uzależnione od miejscowości i gabinetu stomatologicznego. Na uwagę zasługuje fakt, że lapisowanie jest w pełni bezpieczne i całkowicie bezbolesne. Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie oczyścić zęby z osadu oraz je osuszyć. Błona śluzowa powinna być również odizolowana od roztworu impregnującego. Roztwór azotanu srebra o stężeniu 40% należy wcierać w zęby mleczne przez 3-4 minuty. W wyniku zabiegu białczan srebra pojawia się na zębach mlecznych. Ma on działanie antybakteryjne i doskonale zabezpiecza przed próchnicą. To ile kosztuje lapisowanie zależy także od wieku dziecka, ponieważ do 18 roku życia można to wykonać na NFZ. Trzeba pamiętać, żeby bezpośrednio po lapisowaniu nic nie jeść, ani nie pić. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć ile kosztuje lapisowanie.