Co na opuchnięte dziąsła?
0
(0)

Spuchnięte dziąsła to objaw, który łatwo zbagatelizować. Ale objawy w okolicy jamy ustnej zawsze powinny być traktowane poważnie. Przede wszystkim dlatego, że ich występowanie może być dowodem na to, że coś złego dzieje się z organizmem.

Spuchnięte dziąsła – przyczyny

Puchnięcie dziąseł może mieć wiele przyczyn. Na przykład u kobiet bardzo często spuchnięte dziąsła wskazują na problemy z gospodarką hormonalną, którymi zawsze warto jak najszybciej się zająć.

Ale ewentualnych powodów występowania opuchlizny na dziąsłach jest zdecydowanie więcej, dlatego, by nie dopuścić do rozwoju chorób, powinno się wiedzieć, co na opuchnięte dziąsła podziała. Jednym z najbardziej prozaicznych powodów jest higiena jamy ustnej. Zaradzić można na to myciem zębów szczoteczką o dobrze dobranej twardości.

Spuchnięte dziąsła mogą też wskazywać na rozwój paradontozy i innych chorób lub stanu zapalnego zęba. Ten objaw może być komplikacją po zabiegach stomatologicznych takich, jak ekstrakcja zęba lub leczenie kanałowe. Dziąsła puchną też dzieciom, przy wyrzynaniu się pierwszych zębów, ale także dorosłym, którym wyrzynają się tak zwane „ósemki”.

Spuchnięte dziąsła, a miesiączka i dojrzewanie

Działanie hormonów (głównie estrogenu i progesteronu) może bardzo znacząco wpływać na stan dziąseł u kobiet. Szczególnie widoczne jest to w momentach, gdy kobiece ciało bardzo się zmienia, czyli w trakcie ciąży oraz przekwitania. Jednak nawet wahania poziomu hormonów, które zdarzają się w trakcie zwykłego cyklu miesięcznego charakterystycznego dla każdej kobiety, mogą być przyczyną problemów z dziąsłami.

Dni tuż przed miesiączką mogą wiązać z obrzękiem, a nawet drobnym owrzodzeniem wewnątrz jamy ustnej, w tym w okolicach dziąseł. Może być to moment, który przyniesie problemy zdrowotne w jamie ustnej, dlatego warto wcześniej wiedzieć, co na opuchnięte dziąsła zadziała najbardziej kojąco. Jakkolwiek są to objawy nieprzyjemne, tak nie powinny one szczególnie martwić, o ile znikają samoistnie po rozpoczęciu krwawienia okresowego.

Problemów z dziąsłami mogą też spodziewać się młode dziewczyny w okresie dojrzewania, których organizm zaczyna zwiększać produkcję kobiecych hormonów.

Leki – sprawdź, co na opuchnięte dziąsła zadziała najlepiej

Półki w aptekach pełne są leków i preparatów na chore dziąsła, które puchną, bolą, a nawet krwawią. Najpopularniejsze są płyny do płukania jamy ustnej, które oczyszczą dziąsła i uśmierzą ból.

Co ciekawe równie skuteczne płukanki można przygotować w domu z wykorzystaniem rumianku lub wody utlenionej. Działają one bardzo skutecznie, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednimi specjalistycznymi pastami do zębów. W niektórych wypadkach będą jednak niewystarczające.

Wtedy warto zacząć stosować żele apteczne, które będą koiły objawy i regenerowały podrażnione miejsca. Odpowiednio delikatne żele można nawet stosować w przypadku ząbkujących maluszków. Jeśli stan dziąseł jest zbyt poważny, by pomogły wymienione metody, lekarz może przepisać mocniejsze leki lub antybiotykoterapię, która powinna już definitywnie zakończyć ten problem zdrowotny.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Licznik głosów: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!