Fleczer dentystyczny stosowany jest w leczeniu stomatologicznym jako plomba tymczasowa. Przesłanki do założenia czasowego wypełnienia, jakimi kieruje się lekarz, dotyczą sytuacji, w których nie może on bezpiecznie zakończyć leczenia poprzez założenie stałej plomby. Jest to tymczasowe rozwiązanie lecznicze i ochronne, które posiada wiele zalet. Fleczer jednak jest nietrwały w dłuższej perspektywie czasu, dlatego co zrobić kiedy pojawi się ból zęba po założeniu fleczera, ulegnie on wykruszeniu lub wypadnięciu?
Co to jest fleczer?
Fleczer dentystyczny jest to tymczasowe wypełnienie, które jest stosowane przez lekarza dentystę w momencie, kiedy nie może on zastosować bezpiecznie stałego wypełnienia zęba. Sytuacje takie mają miejsce, jeżeli dochodzi do przedłużającego się krwawienia zęba lub, aby odizolować leczony ząb od śliny i oddziaływań bakterii. Tymczasowy fleczer dentystyczny zakładany jest także, gdy leczenie ma charakter wieloetapowy. Najczęściej dotyczy to leczenia dewitalizacji miazgi zęba.
Gdy pacjent przyjmowany jest w trybie awaryjnym, bez wcześniejszego terminu wizyty, często fleczer stanowi rodzaj zabezpieczenia leczonego miejsca na czas następnej umówionej wizyty, kiedy to lekarz na spokojnie będzie mógł założyć wypełnienie stałe. Wypełnienie tymczasowe charakteryzuje się mniejszą trwałością niż plomba stała.
Posiada jednak cechy bardzo przydatne jako zabezpieczenie tymczasowe. Jest łatwy i szybki w zakładaniu i ściąganiu, wykazuje się także odpowiednią szczelnością jako warstwa ochronna. Fleczer nie jest także reaktywny przy kontakcie z lekami stosowanymi w leczeniu. Co zrobić, kiedy występuje ból zęba po założeniu fleczera? Bywają również takie sytuacje, kiedy po założenia plomby tymczasowej pojawia się ból. W takim przypadku należy udać się do gabinetu stomatologicznego i skonsultować powyższy objaw z lekarzem.
Na jak długo zakłada się fleczer?
Fleczer jest wypełnieniem tymczasowym, które zakłada się na jakiś czas. Okres, w którym można nosić plombę czasową, jest określany jako kilka tygodni. Z reguły jest to okres pomiędzy dwiema kolejnymi wizytami. W przypadku, gdy pojawi się ból zęba po założeniu fleczera lub wypadnie on, należy udać się wtedy do stomatologa, który prowadzi proces leczenia, w celu ponownego założenia warstwy ochronnej lub zastosowania innych leków lub procedur w celu uśmierzenia bólu.
Różnica między Fleczerem a opatrunkiem
Fleczer dentystyczny nie pełni sam w sobie roli leczniczej. Jest to warstwa ochronna, jaka jest zakładana w celu ochrony zęba przed niekorzystny działaniem bakterii. Od strony chemicznej jest to warstwa zabezpieczająca, która składa z cementów cynkowo-siarczanych.
Opatrunek jest tymczasowym lekiem zakładanym w celu leczenia głębokich zmian próchniczych w miazdze, aby pobudzić ją do odbudowy i zapobiec leczeniu kanałowemu. Opatrunek składa się z cementów tlenkowo – cynkowo – euglenowych i jest on również zakładany na krótki okres czasu.
Fleczer i opatrunek nie są tym samym, są to jednak rozwiązania tymczasowe, które są bezpieczne oraz wspierają skutecznie proces leczenia stomatologicznego.