Co na nadwrażliwość zęba?

Wiele osób sądzi, że największym problemem w zakresie zębów, z którym trzeba się mierzyć, jest próchnica. To prawda jest to bardzo poważna przypadłość, która może powodować nawet ryzyko utracenia danego zęba, lecz nie mniejszym problemem jest nadwrażliwość zębów. Z jakiego powodu jest to tak groźna choroba, a także jak można sobie z nią poradzić? Co na nadwrazliwosc zeba będzie najlepsze?

Jaki lek na nadwrażliwość zębów?

Zanim jednak przejdzie się do tego, co na nadwrażliwość zęba zakupić i jak sobie z tym problemem poradzić, w pierwszej kolejności zrozumieć trzeba to, czym ta przypadłość tak w ogóle jest i z jakiego powodu powoduje tak ogromne problemy w codziennym życiu. Jak każdy prawdopodobnie wie, ząb pokryty jest od swojej zewnętrznej strony niezwykle twardą tkanką, która ma zabezpieczać wewnętrzne warstwy. Tkanką tą jest rzecz jasna szkliwo, które jednak nie jest odporne na wszystkie ataki i po pewnym czasie następuje jego degradacja. I to właśnie w wyniku ubytków w szkliwie bardzo często dochodzi do powstawania próchnicy.

Co jednak szkliwo ma wspólnego z nadwrażliwością? Jak się okazuje, powstawać w nim mogą mikroskopijne dziurki, które odsłaniać będą tkankę pod nim, czyli zębinę. Jest ona niezwykle mocno unerwiona, a to powoduje, że każdy kontakt z nią wywołuje olbrzymi ból. Z tego właśnie powodu dochodzi do powstawania nadwrażliwego zęba. Kiedy wiec będzie on powodował dyskomfort? Jak się okazuje, wystarczy tylko wypić coś ciepłego lub zimnego, albo zjeść jakąkolwiek zimną lub ciepłą potrawę, aby doszło do pojawienia się olbrzymiego bólu. To jednak nie wszystko, ponieważ równie wielki dyskomfort można odczuwać nawet podczas tak prozaicznej przecież czynności, jaka jest mycie zębów.

Czy istnieje jakaś metoda nad to, aby się z takim problemem uporać? Co na nadwrażliwość zęba może być zastosowane w gabinecie stomatologicznym? Jak się okazuje, istnieje kilka ciekawych metod na to, aby taki ząb zabezpieczyć, a nawet w pewnym stopniu całkowicie wyleczyć. Szczególnie mocno polecane są specjalne środki desensytyzujące, które są w stanie znieść nadwrażliwość z zęba. W skład takiego preparatu wchodzi rzecz jasna fluor, który jest w stanie spowodować odbudowę szkliwa, lecz także wapń, potas oraz liczne związki uszczelniające, które mają za zadanie odizolować zębinę od bodźców zewnętrznych.

Jak długo może trwać nadwrażliwość zębów?

Wiele osób zamiast zastanawia się nad tym, co na nadwrażliwość zęba będzie najlepsze myśli tylko, kiedy ta przypadłość minie. Jak długo może trwać taki stan, gdy zęby będą charakteryzowały się nadwrażliwością?

Niestety dla osób szukających takiego rozwiązania tego problemu nie ma dobrych wiadomości. Szkliwo, które jest odpowiedzialne za ten problem, nie ma umiejętności samoistnej regeneracji. Tak samo, jak ubytki powodujące próchnicę się nie naprawią samoistniej, lecz wymagane jest ich leczenie, tak samo nadwrażliwe zęby nie poprawią swojego stanu. Oznacza to więc, że jeśli pewnego dnia poczuje się ból po wypiciu zimnego piwa lub też ciepłej herbaty, to oznaczać to będzie chcąc nie chcąc wizytę u dentysty oraz wykonanie odpowiedniego leczenia zapobiegającego dalszemu niszczeniu się szkliwa, a być może nawet jego wzmocnienie i zlikwidowanie tego problemu. Samoistnie jednak takie zjawisko nie nastąpi.

Domowe sposoby na nadwrażliwość zęba

Z jakiego powodu wiele osób opóźnia, jak tylko się da pójście do dentysty i rozprawienie się z problemem nadwrażliwości zęba? Co konkretnie sprawia, że osoby te wolą żyć z potwornym bólem towarzyszącym piciu i jedzeniu, zamiast zasiąść w fotelu dentystycznym? Powodów takiego zachowania może być wiele, począwszy od niewiedzy, lekceważenie problemu, czy też często zwykłej głupoty. W przeważającej jednak większości za taki stan rzeczy odpowiada strach przed dentystą i wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów w jamie ustnej. Co bardzo ważne, innym często pojawiającym się problemem jest po prostu brak funduszy na takie leczenie, które jak każdy wie, nie jest zaliczane do tanich. Co wobec tego mogą zrobić osoby z takim problemem?

Czy jest jakiś sposób na to, aby mimo wszystko poradzić sobie z nadwrażliwością zębów? A może jednak nic więcej nie da się zrobić? Jak się okazuje, istnieje kilka dość skutecznych metod i sposobów typowo domowych. Co na nadwrażliwość zęba domowymi metodami? Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać, jest to, aby nie pogłębić i tak już złego stanu szkliwa. W tym celu zalecane jest używanie szczoteczek do zębów z bardzo miękkim włosiem, a także niezwykle delikatne pocieranie nim o zęby. To właśnie zbyt intensywne szczotkowanie zaliczane jest jako najczęstszy powód pojawiania się problemów z nadwrażliwością zębów. Jeśli więc pamiętać się będzie o dobrej szczoteczce, a także odpowiedniej technice, uda się ten proces przynajmniej zatrzymać.

Co więcej, bardzo dobre efekty można osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich past do zębów. Jeśli będą one miały dobry skład, możliwe jest nawet w pewnym stopniu cofnięcie choroby. Podstawą jest jednak to, aby pasta miała w swoim składzie fluor, sole potasu, węglan wapnia, a także fosfopeptyd kazeiny.