Wizyta u stomatologa jest konieczna w przypadku próchnicy lub gdy z zęba wypadła stara plomba. Dentysta przede wszystkim musi sprawdzić stopień zepsucia zęba oraz doprowadzić go do stanu, w którym będzie mógł założyć plombę. W obecnych czasach w gabinetach stomatologicznych stosowane są różne metody leczenia wypełnień. Jednym z częściej wybieranych jest wypełnienie plombą światłoutwardzalną. Co to dokładnie oznacza? Czy plomby światłoutwardzalne są refundowane?
Co to jest plomba światłoutwardzalna?
Plomba światłoutwardzalna jest bardzo popularna wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych ze względu na łatwe dopasowanie do odcienia zęba. Aspekt estetyczny odgrywa przecież jedną z ważniejszych roli, jeśli chodzi o jamę ustną. Jest ona bardzo elastyczna, dlatego z łatwością można ją założyć. Oczywiście jest także niezwykle trwała, co powoduje, że leczony ząb jest zdrowy przez bardzo długi czas.
Plomby światłoutwardzalne ze względu na dobre dopasowanie są praktycznie niewidoczne. Są one także bardzo wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych. Plomba taka jest plastyczna, dzięki czemu stomatolog może ją dokładnie dopasować do ubytku. Jeśli proces zakładania plomby zostanie zakończony, to dentysta utwardza plombę lampą, która sprawia, że jest ona bardzo mocna.
Jakie plomby na fundusz?
Bardzo często z usług stomatologa korzystamy prywatnie. Jednak nie zawsze mamy pieniądze, aby zrobić zęba w prywatnym gabinecie. Jakie usługi są refundowane przez NFZ? Czy plomby światłoutwardzalne są refundowane? Usługi stomatologiczne w Polsce są niestety słabo dofinansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest jednak lista zabiegów, które możemy bezpłatnie wykonać. Na pewno możemy raz w roku wykonać badanie i aż trzy razy przegląd jamy ustnej. Jest także opcja wykonania dwóch badań RTG w ciągu roku.
Jeśli chodzi o leczenie próchnicy, to sprawa wygląda następująco. W zębach od jedynki do trójki możemy skorzystać z wypełnienia plombą chemoutwardzalną. Pozostałe zęby będą leczone amalgamatem. Odpowiadając na pytanie, czy plomby światłoutwardzalne są refundowane – niestety nie. W ramach NFZ możemy jeszcze chirurgicznie usunąć zęba, wyleczyć kanałowo zęby od jedynek do trójek lub usunąć kamień nazębny. Jeśli marzy nam się piękny uśmiech, to niestety plomby powinniśmy robić w prywatnych gabinetach, w których stosowane są nowoczesne metody wypełniania zębów.
Czy można dopłacić za lepszą plombę?
Służba zdrowia nie przewiduje w swoim budżecie znacznych wydatków na stomatologię. Z tego względu na wizytę w państwowym gabinecie należy czekać najczęściej kilka miesięcy lub nawet dłużej. Nie ma także możliwości dopłaty do wykonania zabiegu lepszego jakościowo. W przypadku tylnych zębów oraz małych ubytków można oczywiście zapisać się na wizytę w ramach NFZ. Jeśli jednak dziura w zębie jest duża, to zwlekanie z leczeniem może mieć poważne skutki zdrowotne, które mogą nawet doprowadzić do usunięcia zęba. Dlatego, jeśli zależy nam na zdrowych i pięknie wyglądających zębach, to powinniśmy korzystać z prywatnych gabinetów.